T   015 889 6126
E   info@publiec.nl
W  www.publiec.nl

Postbus 3209
2601 DE Delft
The Netherlands

Strategie ontwerp

Kadernota burgerparticipatie

De vraag: Veel gemeenten worstelen met de vraag: in welke mate en hoe betrekken we de burgers bij het ontwikkelen en uitvoeren van beleid en projecten. Hoeveel invloed geven we weg aan anderen, en welke argumenten hebben we daarvoor? Kortom: wat is onze manier van werken als het om burgerparticipatie gaat. Een gemeente wilde de spelregels, kaders en uitgangspunten vastleggen, zodat niet alleen voor de organisatie maar ook voor de burgers duidelijk is wat er verwacht mag worden van elkaar.

De aanpak: Er lag al een verordening burgerparticipatie, maar navraag in de organisatie leerde dat deze verordening niet actief wordt gebruikt. Hij werd als ingewikkeld ervaren en gaf te weinig houvast in de weerbarstige praktijk van alle dag. Maar het kind moet niet met het badwater worden weggegooid. Op basis van de oude verordening is er een startsessie met projectleiders en beleidsmakers georganiseerd rondom de vraag: wat werkt en/of gaat goed, wat werkt niet en/of moet beter. Dit leverde de eerste contouren voor een nieuwe kadernota op. Vervolgens zijn deze uitgangspunten verder verdiept met bestuur en management van de gemeente tijdens een werksessie. De eerste schetsen zijn vervolgens tijdens een gesprekstafel besproken met burgers. Want een nieuwe kadernota ontwikkelen over burgerparticipatie zonder burgers? Dat kan natuurlijk niet. Alle burgers konden een reactie geven via een forum op de website en twitter. Dit gaf helder inzicht in de verwachtingen die burgers hebben, inclusief verrassende oplossingen en nieuwe mogelijkheden. Ook de gemeenteraad is betrokken door middel van interviews. Alle resultaten landden uiteindelijk in een nieuwe kadernota burgerparticipatie, die door gemeenteraad en college is vastgesteld. Burgers zijn actief geïnformeerd over de uitkomsten van dit proces. Er wordt inmiddels actief met de nieuwe kaders gewerkt.

Onze rol: ontwikkelen aanpak, begeleiden gesprekstafel en bijeenkomsten, opstellen van de kadernota

Visie 'openheid en openbaarheid'

De vraag: In de betreffende gemeente was er niet eerder een visie op communicatie ontwikkeld. Daardoor was onduidelijk hoe er tegen communicatie werd aangekeken, van wie communicatievraagstukken überhaupt waren (van bestuur, beleid of communicatie), hoe de inwoners tegen de communicatie van de gemeente aankeken en welke rollen en taken de communicatiemensen konden vervullen voor zowel de organisatie als de stad. Daarnaast wilde het college van b&w inzicht in ontwikkelingen die van invloed zijn op de communicatievisie van de gemeente.


De aanpak: Er is met veel betrokkenen binnen en buiten de organisatie gesproken over de rol en positie van de gemeente en de kwaliteit van de communicatie. Deze gesprekken werden door de mensen van de afdeling Communicatie gevoerd. De resultaten leidden tot een analyse, waaruit duidelijk de ontwikkelingsrichting voor de gemeentelijke communicatie naar voren kwam. Deze uitkomsten werden tegen recente ontwikkelingen aangehouden voor overheid en communicatie uit de actualiteit, vakliteratuur en uit onderzoek. Vervolgens werd er gezocht naar aansluiting bij ontwikkelingen die in de gemeente al in gang waren gezet, waardoor het eenvoudiger werd om nieuwe onderwerpen uit te werken en experimenten uit te voeren in samenwerking met anderen in de organisatie (zoals de werkgroep digitale dienstverlening, waar het vraagstuk van digitale communicatie aan werd toegevoegd). De visie, die unaniem door het college van b&w werd aangenomen, luisterde naar de naam 'openheid en openbaarheid' waaruit duidelijk bleek dat de gemeente er voor koos om niet alleen datgene openbaar te maken wat moet, maar proactief contact met de stad te zoeken en een communicatieve manier van werken voor te staan.


Onze rol: projectleider, leidinggevende van de afdeling Communicatie, opsteller van het visiedocument.